1 דקות קריאה

מאז ומתמיד משימת לימוד לוח הכפל הייתה המשימה הקשה ביותר עבור ההורים והילדים כאחד. שיטות רבות, שונות ומגוונות פותחו עם הזמן כשבעצם השיטה השכיחה ביותר: לימוד בעל פה, הוכיחה עצמה, לא פעם, כשיטה לא יעילה, מעצבנת ומתסכלת.

קטע זה יעסוק בשיטה מיוחדת שאומצה על ידי לא מעט אנשים ברחבי העולם, שיטה קלה, ברורה ושאינה משאירה כל מקום להתבלבל - בשיטה זו לוח הכפל מעולם לא היה קל יותר.

 איך פועלת השיטה?

בשלב הראשון, נמספר את האצבעות מ-6 ועד 10 - על מנת לא להתבלבל, נמספר את שתי הידיים באותה הצורה על פי האיור הבא:

עכשיו, כל שנותר הוא להחליט מה הכפולות אותן אנו רוצים למצוא. 

העבודה עם האצבעות מתבצעת בצורה הפשוטה ביותר: נצמיד את שתי האצבעות שמייצגות את הכפולות שאותן אנו רוצים למצוא.

לדוגמה: במידה ואנו רוצים לבצע את המכפלה 6X7, נצמיד את האצבע שמייצגת את הספרה 7 ביד ימין, לאצבע שמייצגת את הספרה 6 ביד שמאל על פי האיור הבא:

בשלב הבא, נמספר בצורה הבאה: את האצבעות הצמודות וכל האצבעות שמתחתן, נגדיר כספרה 10. כלומר, בדוגמה שלנו יש שתי אצבעות צמודות ועוד אצבע אחת מתחתן, כלומר סך הכול 3 אצבעות. אם כל אצבע שווה ל-10 זאת אומרת שצברנו פה את המספר 30.

כעת נבדוק כמה אצבעות נותרו לנו מעל האצבעות הצמודות. על פי הדוגמה שלנו, ביד ימין נותרו לנו 3 אצבעות מעל האצבעות הצמודות, ואילו ביד שמאל נותרו לנו 4 אצבעות מעל האצבעות הצמודות.

נבצע את המכפלה הפשוטה: 3X4=12

ובעצם כל שנותר הוא לחבר את המספר 30 שצברנו מהאצבעות הצמודות ומתחתן, למספר 12 שצברנו מהמכפלה של שאר האצבעות שנותרו מעל האצבעות הצמודות בצורה הבאה:

42=30+12

42 היא בעצם התשובה למכפלה 6X7

ניתן לבצע את אותן הפעולות עבור כל מכפלה אחרת שאנו מעוניינים לבצע. 


ליצירת קשר - לחץ כאן

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.